• PSYCHOLOG NA POJIŠŤOVNU ČI NA PŘÍMOU PLATBU

  Při hledání dobrého psychologa, který by nám měl pomoci řešit naše problémy nebo léčit duševní poruchu, záhy zjistíme, že existují dva systémy placení těchto služeb – konzultace hradí u některých psychologů některé zdravotní pojišťovny, jinde je to na „přímou platbu“ – služby si hradí sám klient.

  Protože ceny za hodinu konzultace u psychologa se pohybují v řádu sta korun (v různých městech se běžné ceny liší), bývá pro řadu lidí toto kritérium rozhodující. Na placeného psychologa někdo prostě nemá peníze. Ovšem zejména při krátkodobější spolupráci je většina lidí v situaci, kdy by se peníze našly, ale zdá se jim to hodně a jsou zvyklí za péči o své zdraví platit pouze v nejnutnějších případech.

  Pojišťovny dlouhodobě šetří a síť odborníků, se kterými uzavřely smlouvu a jejichž služby proplácejí se snaží nerozšiřovat. Výsledkem je většinou nedostatečné zajištění odborné psychologické péče hrazené pojišťovnami, ještě horší je to, když hledáte psychologa, který se specializuje na konkrétní problémy. Obtížně budete tedy hledat dětského psychologa, který dělá jak psychodiagnostiku, tak psychoterapii. Těžko budete leckde také hledat specializovanou psychologickou péči při léčbě poruch příjmu potravy, obsedantně-kompulzivní poruchy  či psychóz.

  Při prvním kontaktu si tedy zvažte, zda jednoznačně preferujete spolupráci na pojišťovnu, nebo zda vám de hlavně o kvalitu a způsob úhrady péče není rozhodující. Při objednávání konzultace je určitě dobré si informaci o způsobu platby ověřit. Pokud najdete psychologa, pracujícího „na pokladnu“, pak ještě není jisté, že s ním uzavřela smlouvu právě vaše pojišťovna.

  Kromě krizové intervence je nutné mít pro návštěvu psychologa doporučení od lékaře praktika či specialisty, aby tuto péči mohla pojišťovna proplatit. Půjdete-li k psychologovi „za hotové“, žádné doporučení od lékaře nepotřebujete. Stejně tak není psycholog pracující za přímou platbu povinen zakládat vám zdravotní kartu, určit diagnózu. Protože je mnohem více těch odborníků, se kterými pojišťovny smlouvy neuzavřely, je také mnohem větší šance dostat rychle termín první konzultace.

  Péče hrazená zdravotní pojišťovnou či na přímou platbu nevypovídá nic o kvalitě práce psychologa, v obou případech najdete služby dobré i méně dobré. Při výběru dobrého psychologa doporučujeme zvažovat více jiná kritéria než způsob úhrady, pokud je to jen trochu možné. Důvěryhodnost psychologa zvyšuje osobní doporučení někoho, koho znáte, také přehlednost a jasnost informací na webových stránkách. Zde by neměly právě kromě profesního životopisu chybět informace o způsobu úhrady a jednoznačný ceník.