• KDY JÍT NA PSYCHOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

    Psychodiagnostika se nejčastěji využívá v klinické psychologii (při práci s duševními problémy) a ve školství (testuje se školní zralost před nástupem do školy, intelekt při volbě školy, školní dysfunkce). Takové vyšetření si většinou nevybereme sami, ale doporučí ho lékař, psycholog sám či učitel. Ale samozřejmě si o něj můžeme také říci nebo se na něj prostě zeptat.

    Každé vyšetření obvykle začíná rozhovorem, kde psycholog zjišťuje informace o problému a situacích, kdy se problém objevuje, o souvislostech s naší životní situací, o nás samých. Psychologických testů se rozhodně nemusíme bát. Jedná se o různé doplňovačky, skládačky, někdy se něco kreslí (na talentu skutečně nezáleží), někdy se fantazíruje nad obrázky. Řada psychotestů, podobných těm, které používají profesionálové, je dostupná v knížkách a sešitech v běžných knihkupectvích či na internetu.

    Výsledkem vyšetření je zpráva, se kterou by vás měl dobrý psycholog seznámit, prostě si s vámi o výsledcích popovídat. Při tom si můžete nechat vysvětlit různé odborné pojmy, s něčím nemusíte souhlasit a něco důležitého si můžete o sobě potvrdit nebo se dokonce něco nového dozvědět. Někdy je ale třeba si o takovou konzultaci požádat.